3.6.2020

Brno – Lesná: analýza cen

Sídliště Lesná

Sídliště bylo postaveno v letech 1962-1970 a osobně ho považuji za jedno z nejzdařilejších brněnských sídlišť. Sídliště bylo navrženo tak, aby se mezi jednotlivými domy nacházelo množství zeleně. Rovněž díky prostorovému uspořádání je z mnohých bytů nádherný výhled na město Brno. Okolo centrálního sídliště vede hlavní dopravní cesta, z niž  pak vybíhají krátké odbočky pro příjezd k bytovým domům. Zajímavostí je pak hluboká zalesněná Čertova rokle, která se nachází uprostřed sídliště.  Na západní hranici katastru se pak nachází zalesněné údolí "U Antoníčka", které však už patří do Králova Pole, s kapličkou sv. Antoníčka a studánkou U Antoníčka. Díky této kompozici je sídliště Lesná rozsáhlou klidovou zónou bez frekventovaných silnic s chodníky pro chodce, což je v podstatě jeden velký park.

Sídliště je architektonicky rozčleněno na čtyři okrsky, každé po zhruba 5000 obyvatelích. Je zde výborná občanská vybavenost a díky linkám šaliny a autobusů, je sídliště výborně dopravně obslouženo.

Kromě sídliště Lesná se na katastru Lesné nacházejí další obytné zóny:

  • Divišova čtvrť  ležící na jihozápadním okraji katastru Lesné  vznikla ve 20-30 letech minulého století.
  • Bytové domy na severovýchodě Lesné s ulicemi Kupkova, Plachtova, Šalounova a Španielova
  • Na východní straně Seifertovy ulice řadové rodinné domy
  • sídliště „Barvy“, s polohou východně od ulice  Soběšické
  • Čtvrť Nade mlýnem, zástavba rodinnými  domy v ulicích Holubova, Soběšická, Studená a Vyhlídka;.
  • bytový komplex Majdalenky I a  Nové Majdalenky

Ceny nemovitostí –porovnání  v rámci Brna, porovnání v letech

Díky všem výše uvedeným výhodám patří Lesná k preferované lokalitě v rámci Brna. Ceny nemovitostí se zde pohybují dlouhodobě nad brněnským průměrem.

Zajímavé může být srovnání cen bytu za posledních 8 let. Počátkem roku 2020 byly v nabídce 4 byty 2+1, panelové byty v osobním vlastnictví, a to v ceně 2.800.000 - 3.200.000 Kč.

Začátkem  2016 se nabízelo v Brně – Lesná přibližně obdobných 5 bytů, panelových a v osobním vlastnictví v cenách od 1.900.000 – 2.200.000

Začátkem  2013 se nabízelo v Brně – Lesná přibližně 5 bytů, panelových a v osobním vlastnictví v cenách od 1.750.000 – 1.990.000 (+ jeden přízemní byt s cenou 1.650.000  Kč).

Počátkem roku 2012 v nabídce v Brně - Lesná 10 bytů 2+1, panelových a v osobním vlastnictví, a to v ceně od 1.750.000  - 2.050.000,- Kč.

Ceny jednotlivých bytů se liší podle patra, ve kterém se byt nachází, podle míry provedených oprav a úprav v bytě a také dle  rozdílných vlastností bytů jako je vybavení bytu, zda je  výhled z okna (je-li do paneláku nebo s pohledem  na město), jaká je vzdálenost od nejbližší zastávky MHD apod.

Z časového srovnání cen panelových bytů 2+1 vycházím, že ceny bytů na Lesné díky své poloze a kvalitě v posledních 8 letech neklesaly, naopak za 8 let ceny vzrostly o ca. 60% s výraznou dynamikou v posledních 4 letech.  Charakteristickým znakem je rovněž malé množství bytů na prodej v lokalitě Lesná. Neznamená to však, že se ze nabízený byt prodá za jakoukoli cenu – vše má v rámci doby omezenou cenu.

Pokud chcete koupit, prodat, pronajmout byt nebo dům v této lokalitě, budu rád, pokud se na mě obrátíte. :-).

Ing. Vladimír Veselský

 

Zpět