30.7.2017

Průběh prodeje nemovitosti z hlediska prodávajícícho

1. Výběr realitního makléře, konzultace s makléřem

Kvalitní realitní makléř Vám ušetří značné množství finančních prostředků. S jeho zkušenostmi a nadhledem by měl zvolit strategii prodeje tak, aby prodal nemovitost dráž, než byste si ji prodal Vy a ještě s prodejem budete mít mnohem méně práce.

Kvalitní makléř s Vámi probere možnosti prodeje, zanalyzuje silné i slabé stránky nemovitosti a navrhne vhodnou strategii prodeje. Kvalitní makléř s Vámi rovněž projde postup při prodeji tak, aby Vás informoval, jak prodej probíhá. Já osobně to vidím stejně jako u lékaře, než Vám lékař začne dávat nějaké medikamenty, tak Vám rovněž vysvětlí, co Vám je a co Vám ordinuje, sdělí Vám, jaký bude průběh léčby, případně Vám sdělí vedlejší účinky.

2. Příprava nemovitosti k prodeji

Součástí jednání s makléřem by měla být příprava nemovitosti k prodeji. Někdy je vše v pořádku a není moc co řešit. U většiny nemovitostí je však potřeba dodržet základní principy, které podporují atraktivitu nemovitosti. Realitní makléř Vám poradí důležité tipy a doporučí, popřípadě zajistí specialistu, který se o toto může postarat za Vás. Nemovitost by měla působit čistě a „teplem domova“, první dojem je často rozhodující. Např. muškáty v oknech, čistý bazén, posekaný trávník nebo různé detaily v domě nás téměř nic nestojí a přesto mají velkou cenu pro dobrý dojem kupujícího z nemovitosti. Důležité je rovněž příprava na fotografování. Kvalitní makléř odstraní ze záběru všechny rušivé drobné předměty tak, aby fotografie byla co nejvíce čistá, a rovněž se vyvaruje excesů jako foto kuchyně po snídani celé rodiny nebo sušáku na prádlo v záběru obývacího pokoje. J

3. Odsouhlasení inzerátu

Po nafocení a přípravě nemovitosti k prodeji makléř zpracuje profesionální prezentaci Vaší nemovitosti. Já osobně rád tento inzerát zašlu k odsouhlasení majiteli. Inzerát musí být jednoduchý, musí být založen na výhodách nemovitosti a mít kvalitní fotografie.

4. Inzerce a marketing nemovitosti

Makléř nechá zadat asistentkou inzerát do inzerce na různé internetové servery. Rovněž aktivuje další marketingové prostředky, pokud jste se na nich dohodli. Velmi dobrými marketingovými nosiči jsou plachty nebo cedule na prodej.

5. Prohlídky Vaší nemovitosti

Poté, co se ozvou zájemci na koupi Vaší nemovitosti, tak makléř po dohodě provádí prohlídky Vaší nemovitosti. Pokud je to možné, doporučuji pro jednodušší průběh i domluvu schůzek, prohlídky bez prodávajícího. Dopřejte si i Vy, jako prodávající ten komfort, že někdo dělá práci za Vás.

6. Rezervační smlouva

Pokud se zájemce o koupi rozhodne pro koupi Vaší nemovitosti a Vy se s ním dohodnete na základních podmínkách prodeje nemovitosti, vyzve makléř kupujícího k podpisu rezervační smlouvy. Osobně doporučuji třístrannou rezervační smlouvu mezi realitní kanceláří, prodávajícím a kupujícím. Máte tak i Vy větší jistotu, že domluva, na které jste se dohodli s kupujícím, platí.

7. Kupní smlouva / Smlouva o převodu bytové jednotky / Dohoda o převodu družstevního podílu/ Smlouva o úschově finančních prostředků

Po rezervaci nemovitosti kupujícím si kupující zařizuje úvěr a Váš makléř nechá pro Vás vypracovat smlouvy uzpůsobené pro Váš konkrétní případ. Většinou se jedná o kupní smlouvu. V případě prodeje družstevního bytu se sepisuje Dohoda o převodu družstevního podílu. Pokud se realizuje úschova, podepisuje se rovněž smlouva o úschově finančních prostředků.

8. Zástavní smlouvy

V případě, že kupující si na koupi nemovitosti bere úvěr, tak budete zřejmě podepisovat zástavní smlouvu na Vaši nemovitost. Jakmile dojde k převodu na katastru, přechází všechna práva a povinnosti z této smlouvy na kupujícího.

9. Převod na katastru

Po podpisu smluv a úhradě kupní ceny do úschovy se kupní smlouva vloží společně s návrhem na vklad do katastru nemovitostí. Na katastru je lhůtě 21 dnů, po kterou nemůže katastr provést změnu v katastru. Po uplynutí lhůty dojde ke změně vlastnictví.

10. Předání nemovitosti

V termínu, v jakém se dohodnete, tak předáte Vaši (bývalou) nemovitost kupujícímu. Předat byste měli nemovitost se všemi doklady k nemovitosti a spotřebičům, které máte.

 

Závěrem:

Jak vidíte, není toho málo, co makléř pro Vás má a musí udělat. Já Vám doporučuji dát si nohy na stůl a nechat maximum aktivit na makléři. Je to jeho práce a je za to placen.

 

Zpět