7.3.2017

Triky nepoctivých makléřů při náběru nemovitosti!

1.      Fráze „mám kupce“. Dáte-li si inzerát na prodej bytu nebo domu a zavolá Vám makléř a Vy od něj uslyšíte-li větu „mám kupce na Váš dům nebo byt“, aniž by nemovitost viděl, zbystřete a je to lež jako věž. Žádný makléř  nemůže mít kupce na Vaši nemovitost, aniž by Vaši nemovitost viděl a následně ji mohl nabídnout klientovi. Tuto frázi používají makléři,  kteří Vás chtějí oblbnout a chtějí Vaši nemovitost prodávat. Velmi často k větě „mám kupce na Váš dům nebo byt“ dodávají „určitě ho koupí“, „už si žádného dalšího makléře nezvěte“ nebo „hlavně nic  nikomu nepodepisujte“ apod. V životě nejde nic jen tak a ani prodej se neabsolvuje bez prohlídky nemovitosti.

 

2.      Fiktivní zájemce. Některé realitní kanceláře jsou ve snaze získat neférově zprostředkovatelskou smlouvu tak daleko, že si platí svého „brigádníka“, který jde fiktivně na prohlídku a tam předstírá enormní zájem s tím, že „ihned“ nebo „ihned ráno složí blokaci na Vaši nemovitost“. Následně Vám realitní kancelář potvrdí, že kupec opravdu složil u ní blokační jistinu a chtějí od Vás (logicky) podepsat zprostředkovatelskou smlouvu, aby mohli zajistit řádný prodej nemovitosti.  Bohužel po 1-2 týdnech makléř sdělí prodávajícím informaci, že kupec si koupi rozmyslel (ale zprostředkovatelskou smlouvu s Vámi nerozváže). Bohužel se jedná o častý trik velmi neseriózních individuí na trhu s realitami. Pokud jde vše takto hladce, buďte ostražití, riziko podvodu je velké. Doporučuji Vám předložit si kopii rezervační smlouvy, nechat si ukázat příjmový doklad a zprostředkovatelskou smlouvu uzavřít výhradně ve prospěch tohoto jediného kupce. Nebojte se ptát po těchto věc a usměrňovat pravidla hry. V případě „fígle“ jste kryti.

 

3.       Dlouhé výpovědní doby zprostředkovatelské smlouvy . Mít zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří je v pořádku, ale co není normální, tak dlouhé výpovědní doby. Výpovědní doba by měla být maximálně jeden měsíc. Bohužel poměrně často se setkávám s dobou výpovědi 2 měsíce a někdy dokonce s výpovědní dobou 6 měsíců. Znamená to, že smlouvu můžete poo sjednané době vypovědět, ale smluvní vztah ještě pokračuje dalšího půl roku.

 

Těm, kteří chtějí prodat svoji nemovitost, doporučuji si makléře pečlivě vybrat, nedat na pěkná líbivá slova ani na jednoduchá řešení, ale ptejte se makléřů na jejich zkušenosti s prodejem, na délku jejich praxe a hlavně, zkrátka, nebojte se ptát na cokoliv a v klidu si vyberte makléře, kterému důvěřujete.

Zpět