5.2.2019

Vývoj cen domů v Brně a okolí v roce 2018

Jak si vedl trh s domy v roce 2018 v Brně a v okolí?

Stejně jako u bytů se v roce 2018 výrazně rozevřely nůžky mezi nabídkovými cenami a cenami prodejními. Pro trh v Brně a v okrese Brno-venkov nebo i Vyškov bylo charakteristické málo nemovitostí v nabídce, což podporovalo růst cen na inzertních portálech, tedy cen nabídkových. Zároveň kupující přestali akceptovat tyto z jejich pohledu přemrštěné ceny a na tyto nemovitosti zkrátka ani nevolali. To je velký rozdíl oproti roku 2017, kdy se za ceny, za které se nemovitosti nabízeli, také prodávalo. K ochlazení poptávky přispělo 5 násobné zvýšení repo sazby Českou národním bankou, což se následně projevilo i růstem sazeb u hypoték a velkou roli sehrálo také zpřísnění podmínek pro udělení hypotéky, které zavedla Česká národní banka.

Rozdíl v cenách nabídkových a prodejních činí 10% mimo Brno a až 20% v Brně. Mnohé inzerované nemovitosti se tak stávají ležákem a inzerují si klidně ½ roku a více bez jakékoliv prodejního výsledku. Nemovitosti, které se nabízí za cenu rozumnou z hlediska kupujících, tak ty jsou hned prodány a cena může být i výrazněji vyšší než koncem roku 2017. Důležité v prodeji je stanovení dobré prodejní ceny a prodejní strategie. Kvalitní makléř odvede dobrou práci

Jaký je rozdíl v prodejních cenách oproti roku 2017 v okresech Brno-město, Brno - venkov a Vyškov?

Pokud se týče prodejních cen, tak v roce 2018 došlo u prodejních cen k víceméně jen k mírnému růstu, a to zejména v první polovině roku 2017. Růst cen byl dost selektivní. Zejména u domů, které byly něčím zajímavé, tedy např. lokalitou nebo provedením apod., tak došlo k nárůstu většímu. U některých domů naopak došlo ke stagnaci cen. Ceny domů však neklesaly.

Zpět