1.10.2018

Změny ve financování koupě nemovitostí od 1.10.2018

S jakými omezeními ČNB přišla?

  • Měsíční splátka může být max. 45 % měsíčního čistého příjmu,
  • celková výše dluhů nesmí přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu (jedná se tedy o součet všech dluhů žadatele o úvěr, tedy např. i kreditní karty),

Jaké omezení zůstává v platnosti?

  • hypotéky s LTV (výše úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti) nad 80 % se budou nadále poskytovat velmi ojediněle. ČNB doporučuje, aby tyto hypotéky v portfóliu jednotlivých bank tvořily max. 15 % poskytnutých úvěrů.

Co ČNB sleduje?

ČNB deklaruje, že jejím cílem je, aby si zájemci bezhlavě nepůjčovali peníze, dále aby zchladila růst cen nemovitostí a také, aby do budoucna nebyli klienti tzv. přeúvěrování a v horších časech, které dle ČNB přijdou, tak aby tito klienti mohli splácet úvěry.

A co růst úrokové sazby u hypoték?

V roce 2018 (stav počátek listopadu 2018) zvýšila ČNB svojí základní 2 týdenní repo sazbu, od které se odvíjí úročení většiny komerčních úvěr, celkem 5x a aktuálně je tato sazba na 1,75%. Pro zajímavost v polovině roku 2017 činila repo sazba ještě 0,05%. Ruku v ruce se zvýšením této sazby se zvyšují i úroky u hypotečních úvěrů. Dá se tedy očekávat, že se zvýší i sazby u hypotečních úvěrů a koncem roku 2018 bude běžná sazba u hypoték nad 3%.

Jaký bude celkový vliv výše uvedených skutečností na vývoj na hypotečním trhu a realitním trhu, tak to pro Vás budu sledovat a určitě se k tomu a svém blogu dostanu

Zpět