Blog

Moje práce mě baví. Vidím v ní smysl a vidím za ní výsledky. Lidé většinou prodávají jednou, případně dvakrát za život. Proto je mojí snahou maximální poradenství klientům. I proto píši svůj blog, ve kterém najdou lidé rady nebo příklady z mé praxe, které jim mohou pomoci.

20.1.2023

Stav a vývoj trhu s nemovitostmi v Brně a okolí v roce 2022

Stav a vývoj trhu s nemovitostmi v Brně a okolí v roce 2022

Výrazný propad poptávky

Rok 2022 byl ve všech ohledech velmi turbulentní nevyjímaje ani realitní trh. Vysoká inflace, vysoké ceny energií, vysoké sazby úvěrů, vysoké náklady stavebního materiálu a vysoká nejistota, tyto všechny věci měly zásadní vliv i na vývoj na trhu nemovitostí. Teoreticky první vliv mohl působit spíše na to, aby lidé kupovali nemovitosti, ty ostatní vlivy tržní poptávku po nemovitostech výrazně ochlazovaly. Jde to vidět i na poskytnutých hypotékách v roce 2022: banky poskytly 217 miliard korun. Ve srovnání s mimořádným výsledkem v roce 2021 se jedná o pokles o 60 %.  V posledních čtyřech měsících roku trh dokonce trh propadl až o 85 %. Poptávka po nemovitostech v podstatě kopírovala poptávku po hypotékách

Přečíst celý článek

16.1.2023

Daň z nemovitosti za rok 2023

Daň z nemovitosti za rok 2023

Kdo podává nové přiznání

Přečíst celý článek

7.6.2022

Brno - Komín - aneb jak se zde bydlí a jaké jsou ceny?

Městská část Brno - Komín leží v severozápadní části Brna. Většina z nás ji míjí, když míříme po Kníničské ulici (autem nebo šalinou) na Prýgl. Lidnatostí patří k menším městským částem – má ca. 7 500 obyvatel. Katastr obce je ale poměrně velký, má 7,6 km2. Pod Komín tak patří např. i Letiště Medlánky, což by většina z nás asi nehádala.  Kromě zastavěné části a letiště patří ke Komínu rovněž zalesněná Komínská Chochola, která našinci nabízí nádherný výhled na městské části Komín, Žabovřesky a Jundrov a lesy v severozápadní části Komína za Zoologickou zahradou Brno.

Přečíst celý článek