31.1.2022

Stav a vývoj trhu s nemovitostmi v Brně a okolí v roce 2021

O co měli lidé zájem?

Z hlediska jednotlivých segmentů na trhu byl zájem v podstatě o vše. Poptávka byla výrazně vyšší u všech komodit. Větší zájem však byl zejména o malé byty a pozemky. Velký zájem přetrvával rovněž u chat a zahrad, zejména u těch s elektřinou a vodou na pozemku. Až 60% všech kupců pak tvořili „investoři“ do nemovitostí, jejichž cílem bylo uložit peníze. Tento poměr se ještě zvětšil koncem roku, kdy bylo jasné, že inflace koncem roku bude vysoko přes 5 procent a zároveň ČNB krok za krokem začala zvyšovat úrokové sazby a tím se začaly utahovat šrouby u hypoték. Rovněž postupně během roku začal být větší zájem o nemovitosti s již provedenou rekonstrukcí než o byty nebo domy před rekonstrukcí.

Ceny nemovitostí na prodej

V podstatě ve všech segmentech došlo k nárůstu průměrně o 15 % (průměrně 10-20%). Přičemž dynamika nárůstu cen vyvrcholila koncem léta a začátkem podzimu. Koncem roku poslední lidé s příslibem hypotéky pod 3% zoufale chodili po bytech a hledali vhodnou nemovitost. Zájemci však u dražších nemovitostí nekupovali vše, co jim přišlo pod ruku, ale začali si vybírat.

Odhad vývoje v roce 2022

Rok 2022 se dá těžko predikovat. Dá se očekávat, že rok 2022 bude rokem, který bude jiný než v posledních letech. Díky inflaci nad 10 % bude ČNB dále utahovat šrouby monetární politiky a dá se předpokládat, že se sazby u hypoték přehoupnout přes 5 %, ne-li přes 6%. Takové sazby pamatují snad již jen pamětníci, jako jsem já J. Z tohoto hlediska se dá očekávat v prvním pololetí vyčkávání kupců, přičemž kupci si budou mezi nemovitostmi vybírat. Ceny nemovitostí však nebudou mít tendenci klesat (nemovitostí je málo – což je rozdíl oproti roku 2008). Během roku se pak dá očekávat oživení poptávky. Lidé s hotovostí budou chtít přeci jen uchránit své peníze před znehodnocením v bance. Dá se rovněž očekávat, že vyšší sazby hypoték budou znamenat, že zájemci o koupi větších bytů nebo domů budou prodávat své menší příbytky, aby si nemuseli brát vyšší hypotéky. Tím se může oživit trh menšími byty, které v Brně a okolí velmi chybí a o které je velký zájem.

 

 

 

Zpět