20.1.2023

Stav a vývoj trhu s nemovitostmi v Brně a okolí v roce 2022

Stav a vývoj trhu s nemovitostmi v Brně a okolí v roce 2022

Výrazný propad poptávky

Rok 2022 byl ve všech ohledech velmi turbulentní nevyjímaje ani realitní trh. Vysoká inflace, vysoké ceny energií, vysoké sazby úvěrů, vysoké náklady stavebního materiálu a vysoká nejistota, tyto všechny věci měly zásadní vliv i na vývoj na trhu nemovitostí. Teoreticky první vliv mohl působit spíše na to, aby lidé kupovali nemovitosti, ty ostatní vlivy tržní poptávku po nemovitostech výrazně ochlazovaly. Jde to vidět i na poskytnutých hypotékách v roce 2022: banky poskytly 217 miliard korun. Ve srovnání s mimořádným výsledkem v roce 2021 se jedná o pokles o 60 %.  V posledních čtyřech měsících roku trh dokonce trh propadl až o 85 %. Poptávka po nemovitostech v podstatě kopírovala poptávku po hypotékách.

Nárůst nabídek a propad prodejů

Naopak na trhu se výrazněji zvýšila nabídka nemovitostí. Počet bytů nebo domů se zvýšil na realitních webech o 80%. Bylo to zejména tím, že zájemci málo kupovali nemovitosti a ty následně zůstaly „viset“ na trhu. Výrazné snížení zájmu o koupi a zvýšení nabídky nemovitostí muselo mít logicky a mělo a následek, že se výrazně méně nemovitostí prodalo a snížila se její cena.

Jaký byl vývoj cen bytů nebo domů v roce 2022?

Zde je třeba výrazně oddělovat ceny nabídkové a ceny tržní, tedy ceny za jakou se nemovitosti nabízejí a za jakou se opravdu prodají. V praxi se většina nabídek během roku stále inzerovala za ceny, za které se nemovitosti prodávaly koncem roku 2021, tedy na vrcholu cen. Tyto ceny však zájemci zcela nebo téměř zcela ignorovali. Jakmile došlo k snížení ceny, pak zájemci začali mít o takové nemovitosti zájem. Postupně se během roku ustálil propad tržních cen prakticky u všech nemovitostí na minus 15-20 %. Tedy platí, že ten, který nezlevnil o min. 15% oproti cenám na konci roku, kdy byly ceny na vrcholu, ten neprodal.

O co měli lidé zájem?

Obecně platí, že nemovitosti kupovali pouze lidé, kteří museli nemovitost koupit nebo zároveň prodávali jinou (menší, větší, starší, zkrátka jim nehodící) nemovitost. Zároveň obecně platí, že se zájemci orientovali rovněž dle spotřeby energií. Větší zájem tak byl o domy rekonstruované nebo alespoň zateplené. To se lze vidět i na současné nabídce, ve které je nyní výrazně více domů nezateplených nebo celkově určených k rekonstrukci. Rovněž o pěkné, nadstandardní a něčím zajímavé byty/domy byl větší zájem a tím pádem byl u těchto nemovitostí pokles ceny přece jen o trochu nižší než byl průměrný pokles nemovitostí.

Odhad vývoje v roce 2022

Rok 2023 se dá predikovat ještě hůře než rok 2022. Obecně platí, že začnou růst nejdříve, až se hypoteční úvěry, resp. sazby hypoték přiblíží k úrokové sazba 4% a níže. Důležitým faktorem je i nejistota u kupujících. Ve chvíli, kdy budou kupující vnímat svoji budoucnost pozitivně a rovněž uvidí nižší náklady za elektřinu a plyn, dá se očekávat, že poptávka po nemovitostech začne pomalu ožívat. Do doby výrazného snížení úrokových sazeb však s růstem cen nemovitostí nelze počítat. Celkově se rovněž dá počítat s tím, že větší zájem bude rovněž o zajímavé a pěkné nabídky, které se odlišují od běžných bytů nebo domů.

Zpět